Ataturk Hayatı ve Ustun Kisiligi

Yazar: Hamza Eroglu

SAVAS YAYINLARI

Ataturk`un dogdugu bir gercek, yasadıgı bir gercek, hayata gozlerini yumdugu da bir gercektir. Olenler, olumsuzluge goc ederken etkileriyle, davranısları ile fikir ve idealleri ile de olumsuz olurlar. Dogru olan, gercek olan, anlamlı olan Ataturk`un yasadıgı, var oldugu, buyuk insan olarak buyuk olayların, buyuk fikir ve ideallerin yapıcısı ve yaratıcısı oldugudur. Bunalımlı ve guc durumlarda, hayret ve takdir uyandıran basarılar, durum duzelince basit gibi gorunur. Biz soze o eski gunleri dile getirmekle, o eski gunleri hatırlamakla baslayalım.
“Milli Mucadele, Istiklal Savası gibi adlar verilen o uc dort yıllık zaman butun mazide yoktu; cunku Turk milleti butun mazisinde felaketin o kadar sonsuzuna dusmemisti ki o kadar sonsuz bir sahlanıs fırsatı ele gecmisti diyebilelim»[1].
Milli Mucadele bir gercektir. Ataturk`te bir gercektir ve bir Milli Mucadele gercegidir.
Sembol Ataturk, kurtarıcı Ataturk, yapıcı ve kurucu Ataturk, milli lider ve sef olarak buyuk bir eseri tam bir basarıya ulastırmıstır. Tekrarlayalım ve acıkca belirtelim, Ataturk bir Milli Mucadele gercegidir. Hasan Ali Yucel`in deyimi ile, «bu memlekette bir millet var, Turk var. Turk`un ruhunda hurriyet var. O`nu esaretten kurtaran Ataturk var»[2].
Ataturk fizik yapısı ve maddi varlıgı ile bir gercektir. Olumsuzluge goc etmesi, maddi hayatının bir belirtisidir. Dogmayan, yasamayan insan olumsuzluge goc edemez.
Ataturk fikir ve ideal olarak da gercektir. Mustafa Kemal`ler ideal olarak, dunun, bugunun ve gelecegin kusaklarına ısık tutan insan olarak da gercektir.
Ataturk milli sınırlar icinde bir gercektir. Turk milletinin ortaklasa suur ve vicdanında yer etmis, O`nu temsil etmis, Ona yol gostermistir.
Ataturk milletlerarası bir gercektir. Insanlık idealinin yararına insanlara barıs ve guvenlik, ozgurluk ve bagımsızlık ilkelerini asılayan, davranıslarını ona dogru yonelten bir insan olarak da gercektir.

Yayın Tarihi 2008-05-19
ISBN 9756331668
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 384
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.