Ataturk Donemi (1919-1938) Turkiye Azerbaycan Iliskileri

Yazar: Elnur Hasan Mikail

DERIN YAYINLARI

Turkiye ile Azerbaycan arasındaki iliskileri Baku’de bulunan Devlet Arsivlerinde, Ankara’daki Cumhuriyet Arsivinde ve Moskova’da bulunan Rusya Devlet Arsivlerinden getirtilen belgeler ısıgında aydınlatmayı hedefleyen bu kitap calısması eseri okurken hayret edeceksiniz. Bilinen ve bilinmeyen yonleriyle arastırılan bu calısmayı digerlerinden ayıran en temel ozellik, yazarın Turkiye ve Azerbaycan Turkcelerine hakim olması, aynı zamanda Rusca ve Ingilizce de bilmesidir. Turkiye-Azerbaycan Iliskileri bilimsel alanda cok arastırıldı. Ama bu kitabın yazarı Azerbaycan ve Turkiye’deki arsivlerde eszamanlı arastırmalar yapmıstır. Yazar sadece Turk kaynaklarına degil, hem Azerbaycan hem de Rus kaynaklarına da atıflarda bulunarak bu eseri hazırlamıstır.

Oncelikle Osmanlı-Safevi savasının cıkıs nedenlerini gun yuzune cıkaran bu calısmada, ta-rihsel surec icerisinde yakın donem Turkiye-Azerbaycan iliskileri arastırılarak farklı acılardan yaklasımlarda bulunulmustur.

Menfaat ve cıkarlara dayalı bir dunyada Turk dunyasının ustunde esen tehlike canları zama-nında her zaman tek yumruk oldugu ve gelecegin Turk Birligi’nin de Turkiye-Azerbaycan stratejik isbirliginden gececegini iddia eden bu calısma ozgunlugu ile sizi etkileyecektir.

ISBN 6055500962
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 270
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.