Artakalanlar/Anadolu’dan Etnik Manzaralar

Yazar: E YAYINLARI

Yuzyıllar, yıllarını devirirken Anadolu’da farklı dillerde ortak bir turkuyu mırıldanan insan sesleri yerini yanık ve cılız bir ezgiye bıraktı. Ic ice gecmis desenlerin en iyi bulustugu bir kadın eli gibi ice ice gecmis halkların bulustugu en iyi mekandı Anadolu.

Binlercesini agırladı topraklarında; Melek Tavus’un cocukları Yezidiler, "esmer tenli" Cingeneler, "atesle semaha duran" Aleviler ve dengbejlerin onurlu asiretleri son renklerindir Anadolu.

Simdi acıklı bir tarihin di’li gecmis zamanında aynı turkuyu mırıldanan halkların seslerini yitirdigi oksuz bir cografya. Seslerin nerede Anadoluı Renklerin, desenlerin, artakalanların neredeı

"Artakalanlar", dort genc bilim insanının H.U. Antropoloji Bolumune sundukları dort yuksek lisans tezinden uretildi. Yazarların her biri, Anadolu’nun bir zenginligine, kulturel cesitliligi olusturan unsurlardan birine egiliyor calısmasında. Ustelik hepsi bunu herhangi bir "otekilestirme", "ozsellestirme" ya da "yuceltme" tuzagına dusmeden, empatiyi dıslamayan bir nesnellik, ozdeslesimden kacınan bir sevecenlikle yapıyor.

Birlikte yasamanın onkosulu, birbirini anlamak ise eger, bu yapıtın bu ulkenin fazlasıyla ihtiyac duydugu kardeslesme kulturunun bicimlenisine katkıda bulunacagına inanıyoruz.

Derleyici: Ceyhan Suvari
Derleyici: Ayse Yıldırım
Derleyici: Tulin Bozkurt
Derleyici: Ilker M. Isoglu
Yayın Tarihi 2006-03-20
ISBN 9753902050
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 480
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.