Arsimet’in Elyazmaları & Modern Bilimin Anahatlarının Ortaya Cıkıs

Yazar: Reviel Netz

ALFA YAYINLARI

Cogumuz II. Dunya Savası sonunda Hirosima ve Nagasaki’yi yerle bir eden atom bombalarını biliriz. Ancak pek azımız bu dev ugrasa yol acan hikayenin butunune hakimiz: Uranyum nasıl kesfedilmisti, ozellikleri nasıl arastırıldı, bilimcilerin olusturdugu degisik ulkelerden cesitli gruplar arasındaki acımasız rekabet uranyumun daha derin bir kavranısına nasıl yol actıı Uranyum elementinin atomunun, kucuk bir atom-altı parcacık kendisine carptıgında, basitce ikiye bolunerek fisyon denen alısılmadık bir surece maruz kaldıgını pek az sayıda insan bilmektedir. Aczel bu kitabında radyoaktivitenin kesfinden, gunumuzde uranyum zenginlestirmenin yol actıgı politik sorunlara kadar nukleer enerji ve nukleer silahlanma olgusunu mercek altına yatırıyor. Kitapta atom bombasına yol acan muthis bilimsel kesiflerin yanı sıra, Marie Curie ve Lise Meitner gibi nukleer fizigi gelistiren kadın fizikcilerin yuzyıl basındaki erkek egemen toplumda yasadıkları sıkıntıların da cok canlı bir tasviri yer alıyor.

"Fermat’nın Son Teorem/yazarından, acık ve derin bilimsel acıklamalar ve genis bir arastırmanın sonucu olan bir kitap."

– Discover

"Aczel konuyla iliskili bilim insanlarının ahlaki duruslarını, kisilikleri ve bulusları ile ilgili zengin anekdotlarla anlatıyor"

– The Globe and Mail

"Nukleer bombanın nasıl yapıldıgını, kullanıldıgını ve gelistirildigini cok guzel anlatıyor. Aczel hikayeyi gunumuze kadar getiriyor"

– The Times

Cevirmen: Zennur Anbarcıoglu
Yayın Tarihi 2012-07-02
ISBN 6051064581
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 328
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.