Arnavut Milliyetciliginin Kokenleri & Avrupa’da Cogunlugu Musluman Bir Ulusun Dogusu

Yazar: Nathalie Clayer

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Fransa’da CNSR’de arastırmacı olarak calısmakta olan Nathalie Clayer, Arnavut Milliyetciligin Kokenleri adlı calısmasında bu milliyetciligi Balkanlar, Avrupa ve ozellikle Osmanlı cercevesi icinde bir yere oturturken, Arnavutların kimlik insa sureclerini Osmanlı Devleti’nde 19. yuzyılla birlikte yasanan siyasal ve toplumsal donusumlerle birlikte ele alıyor.

Ulus-devletlerin sekillenmeye basladıgı 19. Yuzyılda Arnavut milliyetciligi, once Italya, Yunanistan, Romanya ve Osmanlı Devleti’ndeki diasporalar ile Guney Arnavutluk’ta baslayarak, gelisme gosterdi. Ne var ki, bu milliyetciligi diger Balkan milliyetciliginden ayıran onemli ozellikler vardı. Basta Arnavutların cok dinli olusu, bu yapılanma icinde Musluman nufusun buyuklugu, temsil eden bir devletin olmayısı, bu milliyetciligi aynı donemlerde ortaya cıkan diger milliyetci hareketlerden ayırır. Bunun dısında onemli bir baska faktor olarak da, sayıca fazla olan Musluman Arnavutların Osmanlı Devleti’ne olan baglılıklarının guclu olması sayılabilir.

Clayer on yıl suren bu arastırmasında; bir Arnavut ulusal kimligi insasının nasıl sekillendigini, bu kimligin daha once varolan dinsel kimlik gibi kolektif kimlik turleriyle nasıl eklemlendigini ve hangi karmasık sureclerden gecerek olustugunu, ilk milliyetci itkileri ve bunun etrafında olusan milliyetci Arnavutluk matbuatının onemini arastırıyor.

Cevirmen: Ali Berktay
Yayın Tarihi 2013-06-27
ISBN 6053992837
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 620
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.