Arastırmada Kalite

Yazar: Prof. Dr. Aysen Bakioglu

NOBEL YAYIN DAGITIM

Iyi bir arastırmanın ozellikleri:
Iyi tanımlanmıs bir arastırma sorusu, konuya iliskin mevcut bilginin aktarılması, cesitli bakıs acılarının goz onunde bulundurulması, veri analizleriyle tekrarlanır olması, alternatif yorumların tartısılması, ulasılan yargı ve, sonucların tartısılması, orijinal kaynaklar, yeterli referans, alternatif yaklasım ve elestiri icermesi.

Arastırmada kaliteye iliskin 5’li derecelendirme olcegine gore kalite duzeyleri:
5.Orijinallik, onem ve gucluluk bakımından dunya capında onde gelen kalite ornegi,
4.Orijinallik, onem ve gucluluk bakımından uluslararası duzeyde mukemmellik sergileyen, ancak en yuksek mukemmellik standartlarını yakalayamamıs kalite ornegi,
3.Orijinallik, onem ve gucluluk bakımından uluslararası duzeyde tanınan kalite ornegi,
2.Orijinallik, onem ve gucluluk bakımından ulusal duzeyde tanınan kalite ornegi,
1.Degerlendirme dısı: Ulusal duzeyde tanınan standardın altında yer alan kalite ornegi ya da degerlendirme amacına uygun arastırma tanımına uymayan calısmalar.

Turkiye’de arastırma ve proje yapmanın onundeki temel sorunlar:
Mali yardım saglanamaması, kutuphane imkanlarının kısıtlı olması, ogretim elemanlarının ders yuku fazlalıgı, kurumlar arası iletisim yetersizligi, arastırma merkezi eksikligi, zaman kısıtlılıgı, yurt dısı calısma imkansızlıgı, arastırma gorevlisi sayısı azlıgı, ogrenci sayısı fazlalıgı, idari kadronun yetersiz olması, internet alt yapısının yetersizligi, ogretim uyesinin yetersizligi, yabancı dil hazırlık sınııarının olmayısı, burokratik engeller, dil sorunu, arastırmalarda psikolojik tesvikin olmaması, fakulte yonetiminin kaliteye odaklanmaması, isbirligi yetersizligi, hakemli uluslararası dergilere ulasım sorunu. Turkiye’de, arastırmada orijinallik konusu, akademisyenlere gore dorduncu sırada onemli gorulmektedir. Evrensel literature yukarıda besinci, dorduncu, ucuncu sıradaki kalite duzeylerinde katkı yapılamamasının ana nedenlerinden en onemlisi bunların algı ve kultur olarak gorulmesidir. Toplumda her duzeyde ve ozellikle universitelerde arastırmada kalitenin gozetilmesi kulturu; akademisyen ve birim yoneticileri eli ile olusturulmalıdır.

Yayın Tarihi 2014-05-29
ISBN 6053954378
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 204
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.