Arap Edebiyatı Tarihi-1 & Cahiliye Donemi

Yazar: Kenan Demirayak

FENOMEN YAYINCILIK

Turkiye’de Arap Edebiyatı Tarihi ile ilgili olarak, cesitli Universitelerin Sosyal Bilimler Enstitulerinde bircok Yuksek Lisans ve Doktora calısması hazırlanmıs, ancak bunların tamamına yakını bu enstitulerin raflarında kalmıs ve yayınlanma imkanı bulamamıstır.

-Milli Egitim Bakanlıgı tarafından yayınlanan Islam Ansiklopedisi ile Turkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanmakta olan Islam Ansiklopedisindeki “Arabistan” maddeleri.
Turkce olarak yapılmıs bu calısmaların dısında, Brockelmann’ın Geschichte der Arabischen Litteratur (GAL) adlı eserinin ve Fuat Sezgin’in Geschichte des Arabischen Schrifttums (GAS) adlı eserinin II, VIII ve IX. Ciltlerinin Turkceye kazandırılmasının Arap Dili ve Edebiyatı alanına ilgi duyanlara ve arastırmacılara buyuk yarar saglayacagına da isaret etmek gerekir.
Elinizdeki bu calısmanın amacı, gerek Dogu Dilleri ve Edebiyatları alanında ogrenim goren Lisans ve Lisansustu Egitim ogrencilerine, gerek Arap Dili ve Edebiyatı alanına ilgi duyan okuyuculara Turkce yazılmıs bir Arap Edebiyatı Tarihi sunmaktır.
Muhtevasından da anlasılacagı gibi, calısma, kısa bir Giristen sonra, Islamiyet oncesi Arabistanının tarihi, siyasi, sosyal, dini ve kulturel ortamını iceren I. Bolum, “Siir” baslıgını tasıyan II. Bolum ve “Nesir” baslıgını tasıyan III. Bolum olmak uzere uc ana bolumden olusmaktadır. Ikinci bolumde Cahiliye toplumunun gunluk hayatıyla yakından ilgili ve vazgecilmez edebi bir unsur olan siir, butun ozellikleri, onu tesvik eden faktorleri, konu ve temalarıyla birlikte ele alınıp islenmis ve her siir turu orneklendirilerek Turkceye cevirisi yapılmıstır. Ucuncu bolumde ise Cahiliye doneminde siirden sonra Araplarca onemli olarak gorulen hitabet, vasiyet, atasozleri, hikmetli sozler ve kahinlerin secili sozleri incelenmis, verilen nesir orneklerinin tamamı Turkceye cevrilmistir.
Bu calısmaya baslanırken, Arap Edebiyatının butun evrelerinin (Cahiliye, Sadru’l-islam, Emeviler, Endulus, Abbasiler, Osmanlı Donemi ve Modern donem) mustakil birer calısmada ele alınıp her donem icin bir Arap Edebiyatı Tarihi hazırlanması hedeflenmistir. Bu itibarla, elinizdeki bu calısmayı Sadru’l-Islam Donemi Arap Edebiyatı Tarihi takip edecek olup, daha sonraki calısmamız Emeviler Donemi Arap Edebiyatı Tarihi olacaktır.

Yayın Tarihi 2009-11-02
ISBN 6056093258
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 318
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.