Arafat Bir Siyasi Biyografi

Yazar: Barry Rubin

AYKIRI

Turkiye kamuoyunun Yaser Arafat’la ilgili yerlesik dusunceleri ve deger yargıları dikkate alındıgında bu biyografi yadırganabilir. Cunku mazlum bir halkın cesur ve cefakar bir lideri olarak tanınan Arafat’ın Turkiye’de ve bu arada diger Musluman ulkelerde de nasıl sevilip, sayıldıgı biliniyor.

Dogrusu bu biyografi tam olarak Arafat’a "oteki" taraftan, Israil tarafından bakıyor ve hayli ciddi elestiriler yoneltiyor. Arafat’a "oteki" taraftan degil de "beriki" taraftan bakan hemen herkesin pek kabul etmeyecegi, hatta dupeduz haksızlık olarak gorecegi cesitli degerlendirmelerin sıklıkla yer aldıgı bu calısma, gecen yıl hayata veda eden Filistin liderinin butunluklu bir sekilde kavranmasına katkıda bulunacaktır. Bu arada Israil tarafının gerek Arafat, gerekse Filistin ve Ortadogu sorunuyla ilgili dusunus tarzını, zihniyetini anlamak acısından da yararlı olacaktır.

Arafat’ı basitce oven, basarılarını ve olumlu yonlerini ortaya koyan bir biyografik calısma Turkiye kamuoyuna daha iyi hitap edip, daha uygun dusebilirdi ama ne kadar rahatsız edici, hatta kıskırtıcı bulunursa bulunsun, Barry ve Judith Rubin’in bu kitabı, daha ufuk acıcı olacak ve yeni tartısmaları gundeme tasıyacaktır.

Arafat’ın en buyuk basarısının, yenilgiden yenilgiye suruklenmesine ragmen her defasında ayaga kalkması ve liderligini koruması oldugunu belirten yazarlar, Filistin liderinin yenilgileri zafer gibi gostermesi karsısında gecirdikleri saskınlıgı saklamıyorlar. Siddet hareketlerini bizzat orgutlemesine ve butun siyasi yasamı boyunca siddetle, terorle ic ice olmasına ragmen dunya kamuoyunu barıscı bir siyaset izledigine ikna etmesini de bir diger onemli basarı olarak kaydeden yazarların Arafat’ın gercekten mazlum bir halkın lideri oldugu gercegine yaklasımları da hayli ilginc bulunacaktır.

Yayın Tarihi 2005-11-28
ISBN 9756154195
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 464
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.