Antolojiye Sairune Dina

Yazar: Berfin Jele

BELGE YAYINLARI

Siir, heme zon de teyna muzık u seda niyo, hemki ayne roe taw u demiyo.
Mı ra gore; Zazaki / Dımılki, zone ke dina de tewr muzık u seda, veng u qeydey tede este, dinu ra juyo. Lawukune Zazaki de lirizmo henen esto ke, inson sas beno.

Berfin JELE, no kıtave xo de “ANTOLOJIYE SAIRUNE DINA” de emego hen gırs do cı ke, karo de nianen hona sıfteo. JELE ki imza esta, na sıftey.

No Antoloji de kam cino ke! Mevlana, Nesimi, Sadi, Omer Hayyami ra, Dante, Shakespeare, Hugo, Schiller u Goethe ra, Lorca, Brecht, Neruda, Pavase, Anna Ahmatova, Furug, Morante, Kavafis u Ritsos ra, Durrell, Yeats, Hesse, hata be Bachman, Kurd u Aravi, Ermeni u Azeriu ra, siirune Rus ve Iranuzu ra ornegi, Nazım Hikmet, Kulebi, hata be Ahmet Arifi. Nıka zafe tenu sairu sikime zone Zazaki de bıwanime. Ju ki “Afiso Sur” siire Aragoni, Eluardi, siiro ke kerdo bavoke "serbestiye" hata be deyi…..
Siir her dilin sadece muzigini, tınısını degil, aynı zamanda ruhunu yansıtır. Zazaca/Dımilki bence dunyada muzikal tınısı olan en ahenkli dillerden biri. Zazaki turkulerde de inanılmaz bir lirizm vardır.

Berfin JELE’nin, inanılmaz bir emekle hazırladıgı “ANTOLOJIYE SAIRUNE DINA” yı (Dunya Sairleri Antolojisi) ile onemli bir ilke imzasını atıyor.

Bu antoloji de yok yok! Mevlana, Nesimi, Sadi, Omer Hayyam’dan Dante, Shakespeare, Hugo, Schiller, Goethe’ye, Lorca, Brecht, Neruda, Pavase, Anna Ahmatova, Furug, Morante, Kavafis ve Ritsos’tan, Durrell, Yeats, Hesse, Bachman’a, Kurt, Arap, Ermeni, Azeri, Rus ve Iran siirinin orneklerinden, Nazım Hikmet, Kulebi, Ahmet Arif’e kadar bir cok sairi Zaza dilinde okuma olanagına sahibiz artık. Bu arada Aragon’un “Kızıl Afis” siirini ve Eluard’ın “Ozgurluk” e adadıgı siirini de…
Ragıp Zarakolu

Yayın Tarihi 2014-09-16
ISBN 9753444385
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil ZAZACA
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.