Antidepresan Efsanesinin Sonu

Yazar: Irving Kirsch

KURALDISI YAYINLARI

Prof. Dr. F. Cankat Tulunay ve Dr. Tanju Surmeli’nin sunus yazısıyla
Hepimiz antidepresanları modern tıbbın mucize ilacları olarak tanıdık. Profesor Irving Kirsch de boyle dusunuyordu; ta ki arastırması sırasında hayatının en buyuk surpriziyle karsılasana kadar: Bildiklerimiz dogru degildi!
Nasıl olmustu da antidepresanlar depresyonun sihirli tedavisi olarak boylesine nam salmıstıı Bu sorunun cevabı bizi klinik arastırma ile ilac pazarlama arasında iyiden iyiye belirsizlesen bir cizgiye goturuyor. Kirsch, Bilgi Ozgurlugu Yasası’nı kullanarak elde ettigi verileri incelediginde antidepresanlarla ilgili calısmaların yuzde kırkının yayımlanmadıgını ve yayımlanmayan bulguların aleyhte sonuclar oldugunu fark etti.
Antidepresan Efsanesinin Sonu bize daha once goremedigimiz bir gercegi gosteriyor: Depresyon beyindeki kimyasal dengesizlikten kaynaklanan bir hastalık degildir ve antidepresanlar butun diger tedavi yontemlerinden cok daha tehlikelidir, ustelik tedavi etme bakımından plasebo ilaclardan daha etkili bile degillerdir.
Antidepresan Efsanesinin Sonu ne bir alternatif tıp kitabı ne de desteksiz atılmıs bir iddia. Bu kitap, klinik tıbbın tam merkezinden cıkmıs onemli bir dilek. Depresyonu yenmek istiyorsak, once atidepresan imparatorlugunun cokmesi gerektigi gercegine gozlerimizi acmamız icin bir fırsat.

Cevirmen: Dilek Onuk
Yayın Tarihi 2012-09-03
ISBN 9752751941
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.