Anılarla 28 Subat

Yazar: Nezih Yıldırım

ASIL YAYIN DAGITIM

Yassı Ada Mahkemeleri Bassavcısı Omer Altay Egesel’in duzenledigi iddianamelerde delil sıkıntısı cekmesine ragmen hukuk dısı iddianamelerle suclamaları surdurdugu bilinmektedir.Hukuksal dayanagı bulunmayan ve cuntacıların talimatıyla olusturulan Mahkemenin baskanı, olarak gorevlendirilen Salim Basol ve diger gorevlilerin cogu ulkeye hizmet etmis bu insanlara cok kaba davranıslar ve insanlık dısı muameleler yapmıslardır.
Basta Menderes olmak uzere tum arkadasları durusmalarda azarlanmıslar ve bircok hakarete de maruz bırakılarak savunma hak ve fırsatından yararlandırılmamıstır. Ustelik kendi onyargıları guclendirecek deliller ortaya koyabilmek icin Menderes’in aleyhine sahitlik yagacagını dusundukleri bir bayanı mahkeme huzuruna kadar cagarıp Menderes’le olan iliskisini sormuslar ve yuzlestirmislerdir. Sanki pesinde dolastıgın adamın durumuna bak dercesine. Menderes’in berat ettigi tek dava olarak anılacak olan bebek davasına tanık olartak getirilen Ayhan Aydan isimli tiyatro oyuncusu kadına hakim tarafından sorulan soru mahkeme heyetinin niyetini de ifade eden turdendir. Hakimin menderesle olan iliskisini sorması uzerine ilgili bayan mahkeme salonuna soguk dus etkisi yapacak cevabı vermis ” Ben bu adamı sevmistim hakim bey! Bu adamdan hep bir cocuk sahibi olmak istemistim, hangi anne cocuguna kıyabilir hakim beyı” demis istedigi cevabı alamayan hakimi saskına cevirmistir.
Ayhan Aydan adlı kadın, mahkemenin istedigi gibi degil de kendi icinden geldigi gibi konusunca sanık sıfatıyla bulunan Menderes’in yuzunde bir tebessum belirtisi oldugu soylenmistir.
Ayrıca; Savunma hakkı ve fırsatı verilmeyen sanıkların yassı adada zoraki yaptırılan rollerle gunluk yasantıları filme alınmıs ve sinemalarda gosterilerek Turkiye’ye cuntacılar tarafından cok buyuk ayıp yasattırılmıstır.
Yaptıkları bunca ayıpları yetmezmis gibi bir de Yassı Ada’da cektikleri filmlerin resimlerini acık ihaleyle 298 bin liraya basına satmıslardır.

Yayın Tarihi 2010-10-20
ISBN 6055868864
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 192
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.