Analitik Hiyerarsi Prosesi

Yazar: Mehpare Timor

TURKMEN KITABEVI

Bu kitapta, karmasık ve celisen karar unsurları bulunduran karar problemlerine cozum getirmek isteyen kisi/yoneticilerin problem cozumlerinde kullanabilecegi Analitik Hiyerarsi Prosesi (AHP) temel ozellikleri ve ornek uygulamalar ile ele alınarak sunulmaya calısılmıstır. Bir Cok Nitelikli Karar Verme Yontemi olan Analitik Hiyerarsi Prosesi, kitap icinde farklı uygulama alanlarını iceren vakalar uzerinde incelenmektedir.

Kitap temel olarak uc bolumden olusmaktadır. Kitabın ilk bolumu Karar Sureci, Karar Tipleri ve Karar Modelleri ile Cok Amaclı Karar Verme (CAKV) ve Cok Nitelikli Karar Verme Yontemleri (CNKV) ne ayrılmıstır. Ilk bolum, ayrıca CAKV ve CNKV Yontemleri ile ilgili temel sınıflandırmaları ve bu alanda yaygın bicimde kullanılan yontemlere ait temel ozellikleri bulundurmaktadır.

Kitabın ikinci bolumu, Cok Nitelikli Karar Verme Teknikleri icinde onemli yeri olan ve genis bir uygulama alanına sahip olan Analitik Hiyerarsi Prosesine ayrılmıstır. Bu bolumde, AHP’nin yapısı ve temel ozelliklerinin yanı sıra AHP’ne iliskin aksiyomlara yer verilmistir. Kitabın bu bolumu, AHP ile grup kararı verilmesi ile AHP’nin avantaj ve sakıncalarını da icermektedir. Ikinci bolumde ayrıca AHP problemlerinin cozumu icin farklı hesaplama sekillerine (matris hesaplamaları, excel uygulaması ve expert choice paket programı ile cozum yollarına ) yer verilmistir.

Kitabın ucuncu bolumu Analitik Hiyerarsi Prosesi ile modelleme ve uygulama alanlarını icermekte olup, bu bolumde, literaturdeki calısmalar ve bu calısmaların ısıgında olusturulan vakalar yer almaktadır. Bu bolum, Tercih Problemleri (Is, Otomobil, Bilgisayar, Urun, Ev ve Okul Tercihi) Tedarikci, Personel, Yonetici, Satıs Temsilcisi Secimi ile Satın Alma/Kiralama Kararı, Yer Secim Problemleri(Fabrika Yeri, Depo Yeri, Perakende Satıs Yeri Secimi) ile Rehine Kurtarma Operasyonunun Analitik Hiyerarsi Prosesi ile Analizi ve Finans alanındaki Analitik hiyerarsi Prosesi uygulamalarını icermektedir.

Yayın Tarihi 2011-04-19
ISBN 6054259502
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 303
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.