Anadoluculuk ve Tek Parti CHP’de Sag Kanat

Yazar: Metin Cınar

ILETISIM YAYINLARI

“Bu tarafta Anadolu cocugu heder olup giderken, baskalarını dusunmek vazifemiz degildir. Tufan olsa, yerden cehennem fıskırsa, gokten yagmur yerine tas yagsa da umurumuzda degil, kim ne olursa olsun; Anadoluludan maada kimse aklımızı isgal edemez. Herhangi bir tehlikenin onunde duydugumuz endise, yalnız Anadolu icindir. Cunku: O biziz ve biz oyuz.”
(Anadolu, 1921)

Turancılıga da Osmanlı’ya da sırt ceviren, milletin ve vatanın ozu olarak sadece ve sadece Anadolu’yu goren Anadoluculuk, erken Cumhuriyet doneminin biraz kenarda kosede kalan bir dusunce akımıydı. Siyasette yer tutamadılar, buna karsılık entelektuel alanda kucumsenmeyecek bir mesaileri oldu, kadrolastılar. Bu birikim ve kadrolasma, tek parti doneminin son evresinde CHP icinde guclu bir grup teskil etmelerini sagladı. Anadolucu ekip, CHP icindeki muhafazakar kanadın omurgasını olusturdu.

Metin Cınar’ın calısması, Anadoluculugun oncu sahsiyetlerinin, Mukrimin Halil Yinanc’ın, Remzi Oguz Arık’ın, Nurettin Topcu’nun dusunce dunyasını ele alıyor. Anadolucu kadroların CHP’ye nufuzunu saglayan Memduh Sevket Esendal’ın etkisi, tavrı ve fikirleri, kitabın onemli bir bolumunu olusturuyor. Akım icindeki farklılasmalar, soz konusu dusunurlerin yanı sıra, Anadoluculugun degisik renklerini ortaya koyan dergiler boyunca takip ediliyor: Anadolu, Dikmen, Donum, Millet, Hareket, Cıgır, Bizim Turkiye… Gerek insa donemindeki resmi milliyetciligin, gerek tek parti CHP’nin, zannedildigi kadar homojen olmadıgını gosteren, ilginc bir calısma.

Yayın Tarihi 2013-01-17
ISBN 9750511349
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 293
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.