Amerika’da Din ve Devlet

Yazar: Orcun Imga

LIBERTE YAYINLARI

Laiklik, din ozgurlugu, din–devlet iliskisi sadece Turkiye’nin degil, butun dunyanın sorun alanlarındandır. Ama, nedense, biz Turkiye Cumhuriyeti vatandasları cogu zaman bunun bize ozgu bir sorun oldugunu zanneder, tartısmalarımızda da kendi tarihimize ve pratigimize gomuluruz. Bundan fayda saglamaktan cok zarar goruruz.

Amerika Birlesik Devletleri, laiklik fikir ve uygulaması acısından dunyanın en ilginc yerlerindendir. Bu ulke, Avrupa’dan din ozgurluguyle ilgili derin yukleri sırtında tasıyarak gelen gocmenler tarafından kurulmustur. Bu yuzden din ozgurlugu hem toplumsal hayatında hem siyasi–hukuki sisteminde her zaman cok onemli bir yer isgal etmistir. Bir taraftan acı tecrubelerin diger taraftan Amerika Birlesik Devletleri’ni insa surecinde kurucu babalar arasında yapılan tartısmaların etkisiyle bugunku sekuler sistem sekillenmistir. Orcun Imga’nın elinizdeki calısması iste bu olguyu ele almaktadır. Imga’nın geleneksel Anglo Sakson yontem ve yonelimini gozden kacırmamıs olması cok onemlidir. Bu sudur: ABD’de, Anglo Sakson dunyanın bir parcası olarak, Kıta Avrupası’ndan farklı bicimde, din–devlet ayrılıgının sekillendirilmesinde ideal bir soyut plan veya teori degil, mevcut toplumsal dini kompozisyon esas alınmıstır. Anglo Sakson modelinin Kıta Avrupası modelinden nispeten daha basarılı olmasının sırrı burada yatmaktadır. Topluma sekil verme degil toplumun sekli veri alınınca, din ozgurlugune hayat verecek bir sosyal zemin kendiliginden dogmustur.

Orcun Imga’nın bu kitabı, bu muhim gercegi cok acık bicimde yansıtması yanında, birincil kaynaklara gitmesi, iyi bir sistematikle konuyu incelemesi, hicbir ana cizgiyi ihmal etmemesi bakımından da onem ve deger tasımaktadır.
Prof. Dr. Atilla Yayla

Yayın Tarihi 2010-08-18
ISBN 9756201640
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 286
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.