Altın Cagın Mucitleri

Yazar: Fazlı Kazar

MYKITAP

Bilimin ve teknigin olmadıgı, aclık ve sefaletin kol gezdigi, toplumsal iradenin kiliselerin, derebeylerin ve gostermelik kralların hegemonya oldugu bir Avrupa dusunun. Tarihin bile karanlık cag olarak nitelendirdigi bir donemi yasarken doguda ise tam tersi bir durum yasanıyordu. Butun tarihciler ve tarih bilimi Orta Cag’ı, batı dunyasının karanlık devri olarak nitelendirirken aynı cagı ise Dogu’nun Altın Cagı olarak izah ediyor.

Oyle bir devir dusunun ki, adaletli yonetimler, bilim ve sanata onem veren yoneticiler, her kentin adeta kultur sanat merkezlerine donusturuldugu, cagdas egitim kurumlarının kuruldugu, ve bu kurumlarda yetisen binlerce ilim adamını yasadıgı bir cografya… Boylesine mukemmel bir atmosferde caglara ısık tutan insanların yetistigini biliyor musunuzı Dunya Tarihi’ne gecen bu onemli bilim adamlarımızdan bazılarının ismi: EBU’L-KASIM ZEHRAVI, EL BURUNI, EL DINAVERI, EL CEZERI, FERGANI, HEZARFEN AHMET CELELBI, IBNI FAZIL, IBN-I HEYSEM, IBN-I SINA, LAGARI HASAN CELEBI, IBN-I HAZM, IBN-I RUSD, IBN-I BAYTAR, IBN-I BATTUTA, IBN-I FIRNAS, IBN-I EBI USAYBIA, EBUL-VEFA BUZCANI, IBN-I HALDUN… Burada sadece birkac tanesinin ismini sıralardık, birde bunları yetistiren Alimler bulunuyor. Onları isimleri ise: ABDULKADIR GEYLANI, AHMET YESEVI, AKSEMSETTIN, BISR-I HAFI, MUHAMMED El BUHARI, EBU MUSLIM-I HORASANI, EBUL VEFA EL BAGDADI, Hz. MEVLANA, SEMS-I TEBRIZI, YUNUS EMRE, SEYH EDEBALI…

Avrupa ve Batı dunyası karanlık cagı yasarken, Ortadogu’da bu Alimler ve mucitler adeta birer gunes misali ilimle parlayarak Dunya’yı aydınlatıyorlardı.

Yayın Tarihi 2010-01-01
ISBN 6056191879
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.