Almanya Turkleri’nde Dil Din Kimlik

Yazar: Yusuf Adıguzel

ISARET YAYINLARI

Bu kitapta, ilk olarak Almanya’daki devlet okullarında "Islam Din Dersi" sorunu ve cozum arayısları islenmistir. Hristiyanlıgın hakim oldugu bir toplumda buyuyen musluman cocukların nasıl bir dini egitim alacakları, bu egitimden kimin sorumlu olacagı, din derslerinin icerigi gibi konular "misafir isci" soyleminden bu yana surup gitmektedir.

Ikinci bolumde Almanya’da kulturel bir catısma alanı olarak Turkce konusu ele alınmıstır. Almanya kendi dilini gocmenlere ogretmeyi entegrasyon politikasının en basına oturturken, Almanya Turkleri de kulturel kimliklerin yasatılabilmesi ve yeniden uretilmesi acısından hayati onem tasıyan Turkce’nin resmi okullarda okutulabilmesi icin caba sarfetmektedirler.

Ucuncu bolumde Diyaspora’daki kimlik algılamalarına goc tipinin etkisi incelenmistir. Burada iki farklı alan arastırmasının verilerinden yola cıkarak Almanya ve Ingiltere’deki Turkiye kokenlilerin kimlik algılamaları karsılastırılmıstır.

Son olarak Almanya’daki Turk kuruluslarının AB, Turklerin Almanya vatandaslıgına gecisleri, Turkiye kokenlileri kimlik olarak nasıl tanımladıkları gibi konular uzerinde durulmustur.

Yayın Tarihi 2011-11-02
ISBN 9753502399
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 142
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.