Almanak 2008 Analizleri

Yazar: SOSYAL ARASTIRMALAR VAKFI

Almanak 2008, kuresel kapitalizmin krizinin derinlestigi ve krizin tum yukunun emekci sınıf ve tabakaların uzerine yıkılmaya calısıldıgı gunlerde elinize geciyor. Ve Almanak 2008 yazarları, diger 7 Almanak’ta oldugu gibi, emekten yana bir tutumla hem krizi ve krizin degisik alanlarda yansımalarını analiz ediyorlar hem de kuresel kapitalizmin neo – liberal politikalarını ve sonuclarını acıga cıkarıyorlar.
Almanak 2008 ne yazık ki, yitirdigimiz iki yasam ustasının ardından yazdıklarımızla baslıyor: SAV Onur Kurulu uyemiz Nail Cakırhan ve emekten yana bircok etkinlige oldugu gibi Almanak calısmalarına da katkısını esirgemeyen Turkel Minibas’ı bir kez daha saygıyla, ozlemle anıyoruz.
2007 ile basladıgımız Almanak yuvarlak masa toplantılarının birincisinin katılımcıları Hayri Kozanoglu, Ozgur Muftuoglu, Irfan Kaygısız ve Fuat Ercan, 2008 yılını degerlendirdiler.
Bu degerlendirmenin ardından Izzettin Onder, Basak Erguder, Hakan Kapucu, Sibel Ozbudun-Muge Tuzcuoglu, Cahide Sarı, Oztin Akguc, Nuray Ergunes, Umit Akcay ve Ahmet Atalık, Ekonomi – Bankacılık – Tarım baslıgı altında krizi ve sektorleri analiz ettiler.
Ikinci yuvarlak masa toplantımız, Ergenekon surecinin ısınmaya basladıgı gunlerde yapılmıstı ve “Turkiye Nereyeı Sol Nerede” baslıgını tasıyordu. Sol kamuoyunda da oldukca ses getiren bu toplantının katılımcıları SAV Yonetim Kurulu uyeleri dısında Fuat Ercan, Aydın Cubukcu, Haluk Yurtsever, Ece Kocabıcak, Ertugrul Kurkcu, Alper Tas, Kurtar Tanyılmaz, Ozgur Muftuoglu idi.
2008 Turkiye Degerlendirmeleri Bolumundeki yazarlarımız Bulent Falakaoglu, Yucel Demirer, Murat Aydın, Orgen Ugurlu, Evren Haspolat, Ozgur Narin, Yasemin Ozgun, Nilufer Korkmaz, Levent Yaylagul; bu bolumde dogal olarak yer alan Ergenekon sureci ile ilgili yazıların yanı sıra, universitelerimizin donusumu ve diger gelismelerle ilgili yazılar agırlık kazandı.
Ozellikle CDler uzerindeki zaman dizinlerde oldukca ayrıntılı olarak arastırmacılarımızın kullanımına sundugumuz Emek Hareketi Bolumunde: Berna Guler Muftuoglu; “2001’den 2007/8’ye Dudullu Organize Sanayi Bolgesi’nde Kuresel Uretim Zinciri ve Calısma Iliskileri”, Ozgun Akduran; “Tekel’in Ardından”, Gulnur Elcik; “Desa Direnisi Emek Mucadelesine Ne Kattıı”, Ece Kocabıcak; “Kalkınma Kavramına Feminist Elestiri Denemesi” baslıklı yazıları ile bu bolumun icerigini olusturdular.
2008 yılı AKP Hukumetinin Saglık ve Sosyal Guvenlik alanında neo liberal politikaları – Turkiye’de oldukca onemli bir toplumsal muhalefet olusturulmasına karsın – yasalastırdıgı bir yıl oldu. Almanak 2008’de SOSYAL GUVENLIK ve SAGLIK; Onur Hamzaoglu’nun “Kapitalizmde Saglık Hizmetleri ve Dunya’da ve Turkiye’de Saglık Reformu”, Hakan Tuzun’un “Aile Hekimligi Pilot Uygulaması Erken Sonuclarının Degerlendirilmesi”, Cavit Isık Yavuz’un “Turkiye’de Isci Saglıgı ve Is Guvenligi”, Cigdem Caglayan’ın “Turkiye’de Cocuk Iscilerin Durumu”, Nilay Etiler’in “Turkiye’de Cocuk ve Anne Saglıgı Sorunları” ve Ozlem Ozkan’ın “Mevcut Saglık Sistemi Icinde Evde Saglık Hizmetleri” yazıları ile yer aldı.
2008 sonu – 2009 yılı basında bir kez daha Filistinli kanı ile sulanan Ortadogu, Temel Demirer’in “Ortadogu’nun Isyankar Nabzı” ile Almanak’ta yer aldı. Tolga Toren ise yasadıgımız gunlerde tum kesimlerce tartısılan, siyasi ve pratik olarak tavır, tutum alınan ulusal sorunu “Guney Afrika – Turkiye, Ulusal Sorun -Sınıf Sorunu: Yakın Donem Tarihi Icin Bir Karsılastırma Denemesi” baslıgı altında inceledi.

Derleyici: Serap Kurt
Yayın Tarihi 2009-11-03
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 608
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.