Alkali Diyet

Yazar: Dr. Aysegul Coruhlu

OKUYAN US YAYIN

Ileri anti-aging yaklasımlarını ulkemizde ilk uygulayan hekimlerden Dr. Aysegul Coruhlu, diyetin biyokimyasını hucre duzeyinde bir denge ile acıklıyor. Diger tum diyet onerilerinin eksik bıraktıgı parcayı tamamlıyor.

Ne kadar yag, ne kadar vitamin, ne kadar proteinı Genellikle bunlara odaklanıyoruz oysa dikkat edilmesi gereken baska bir nokta daha var: Vucudun genel iyilik ve saglık halini belirleyen ASIT-ALKALI DENGESI.

Diyet hepimizin kilo vermekle iliskilendirdigi bir kelime. Bu dogrudur fakat asıl mesele saglıkla ilgilidir; neden kilo aldıgımızın anlasılmasıdır.

Insan organizması hafif alkali olmak uzere programlanmıstır. Asırı asitlenme farkında olmadıgımız en buyuk gizli tehlikedir. Kanser, kolesterol, osteoporoz, asırı kilo alımı, kilo verirken yag yerine kas kaybetmek, kırısıklıklar, cilt sarkması gibi birbiriyle ilgisiz gorunen rahatsızlıklar aynı sebepten kaynaklanırlar: Vucudun asırı asitlenmesi, yani ic ortamımızın kirliligi.

Cozum basittir: Asit yapan yiyecekleri azaltıp, alkali yapan yiyecekleri artırmaktır. Gercek evimiz olan vucudumuzu temiz tutmaktır. Et yiyorsak yanında yiyecegimiz bol yesillik gunahlarımızı silecektir. Icecegimiz suya yapacagımız kucuk bir dokunus onu kat kat daha faydalı hale getirecektir. Asit alkali dengemizi iyi kurarsak, hayatın tadı tuzu olan kacamaklarımız icin de agır bir bedel odemeyiz.

Alkali bir diyeti secmek insanın saglıgı icin verebilecegi en basit ama en buyuk destektir. Vucudunuzla isbirligi yapın. Bu satın aldıgınız son diyet kitabı olsun

Yayın Tarihi 2013-12-01
ISBN 6054054770
Baskı Sayısı 24. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 175
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16 x 22.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.