AKP’nin Sirket Rejimi

Yazar: Ercan Gecgin

NOTABENE YAYINLARI

Turkiye’nin son 10 yılı toplumsal ve siyasal olarak dort aktoru one cıkarıyor:
AKP, Gulen Cemaati, Kurtler ve Aleviler.
12 yıllık iktidarını tamamlamak uzere olan ve ulkeyi bir sirket kulturu ile yoneten AKP, sarsılan icsel-dıssal dengeler ve gelisen toplumsal dinamikler sonucu sancılı bir surece girdi. AKP’nin olusturdugu ‘Sirketokrasi’ rejimi, hem geleneksel devlet otoriterligini yeniden uretip guclendirmis hem de ‘otoriteryen muhafazakarlık’ kulturunu bina ederek ‘Santiye-Rantiye-Zaptiye-Tasfiye’ seklinde ozetlenebilecek yonetim tarzı yaratmıstır. Liberallerden sonra Gulen Cemaati’nin de sirketin ortaklıgından ayrılması yeni guc cekismelerini, tasfiyeleri ve yeni denge arayıslarını beraberinde getirmistir. Soma’da yasanan isci katliamı ise yeni kırılma noktalarından biri olmustur.
Ortadogu’da onemli bir aktore donusen Kurt Siyasi Hareketi bu yeni dengelerin anahtarı konumuna yukselmistir. Aleviler ise hem ic siyasal gelismelerde hem de Suriye’deki ic savas ozgulunde, dolaylı veya dolaysız onemli aktorlerden biri haline gelmis, Gezi Direnisinin onemli toplumsal govdesini teskil etmeleri bakımından da diger uc aktorun dikkate aldıgı bir konumlanmaya sahip olmuslardır.
AKP, Cemaat, Kurtler ve Aleviler arasındaki iliskileri, yerel, bolgesel ve kuresel baglamlar ile guncel gelismeler ısıgında ele alan Ercan Gecgin, bu aktorlerin ic kırılganlıklarına, manevra alanlarına, tarihsel ve yapısal niteliklerine de dikkati cekiyor. Ayrıca, AKP’nin ‘otoriteryen muhafazakarlık’ ideolojisine dayalı tahakkum ve rıza uretme bicimlerini guncel orneklerle acıklamaya calısan Gecgin, 17 Aralık 2013’teki Yolsuzluk ve Rusvet Operasyonu’ndan sosyal medyaya dusen ‘tapelere’, 30 Mart 2014’deki Yerel Secim sonuclarının yarattıgı tablodan Soma’daki isci katliamına ve Cumhurbaskanlıgı secim surecindeki bir dizi guncel gelismeye kadar, bugunden yarına Turkiye’yi nasıl bir denklemin bekledigine de ısık tutmus oluyor.

Yayın Tarihi 2014-06-17
ISBN 6059020084
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 303
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.