Ak Parti ve Cemaat & Yeni Turkiye’nin Yeni Aktorleri (Buyuk Boy)

Yazar: Ergun Yıldırım

HAYAT YAYINLARI

AK Parti ve cemaat ekseninde siyaset-toplum iliskisini ele alan bu calısma, uc ana kısımdan olusmaktadır. Birinci kısımda AK Parti’nin devraldıgı ve kendisini uzerine dayandırmaya calıstıgı sag siyasetin ana ozellikleri acıklanmaktadır. Sonra AK Parti’nin sosyolojik kokenleri, liderlik antropolojisi ve siyasal anlam dunyası analiz edilmektedir. Soylemsel dunyası resmedilmektedir. Son olarak cesitli calısmaları, pratikleri, secim iktidarları ve halkoylama girisimleriyle ulastıgı basarılar incelenmektedir.
Ikinci kısımda, sivil toplum kavramı acıklanmakta, bu kavramın cemaat ve dinle iliskileri incelenmektedir. Sivil toplum olgusunun hem teorik hem de Turkiye toplum pratigindeki karsılıgı tartısılmaktadır. Cemaat kavramı ve yaklasımı buna dayandırılarak yorumlanmaktadır. Gulen Hareketi’nin, bir sivil toplum ornegi olarak nasıl yapılandıgı uzerinde durulmaktadır. Gulen Hareketi orneginde yeni cemaat biciminin sivil toplum olarak anlamı tartısılmaktadır. Bu baglamda Gulen Hareketi’nin soylem, pratik ve liderlik boyutları cesitli baslıklarla arastırılmaktadır. Hareketin sivil toplum ve Turk modernlesmesi acısından tasıdıgı anlamın ic yapısı irdelenmektedir.
Ucuncu kısımda dinin kuresel dunyada yasanan kaosa karsı bir barıs soylemi olarak tasıdıgı oneme dikkat cekilmektedir. Bu tur bir soylemin dunyadaki diger ornekleri, bunlar arasında Said-i Nursi’nin modeli uzerinde durulmaktadır. Son olarak Turk modernlesmesinde politik toplumdan ve gundelik yasamda Muslumanların pratiklerinden kaynaklanan sorunları anlatılmaktadır.

Yayın Tarihi 2011-01-11
ISBN 6055878658
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.