Ahiret & Ibn Sina, Gazzali, Ibn Rusd Dusuncesinde

Yazar: Ahmet Capku

KAYIHAN YAYINLARI

Din, insan icin bir hayat rehberidir. Ilahi bir lutuf olan akıl ise dini [Islam’ı] anlamak icin vazgecilmez bir vasıtadır. Insanı konu edinmeyen hemen hicbir inanc ve dusunce sistemi kendine saglam bir temel kuramaz. Islam dusunce tarihinde insanın mebde’ ve meadına iliskin en ciddi meselelerden biri de ahiret ve onun keyfiyeti olmustur.
Bu calısmada dusunce tarihimizin muhim simalarından Ibn Sina, Gazzali ve Ibn Rusd’un, ahiret hayatının nasıllıgı ve olum sonrası insanı nelerin bekledigine dair gorusleri, asıl kaynaklara inilerek incelenmistir. Bundan yaklasık 800–1000 yıl oncesinde adı gecen dusunurlerimiz ahiret konusunda hangi esaslara dayanarak neler dusunmus ve soylemistir sorusu hepimizi yakından ilgilendirir. Insan ve olum nedir, bir inanc olarak ahiret hayatından ne kastedilir, konuya dair dini veriler nasıl anlasılır, yeniden dirilis ruhani mi yoksa beden-ruh ile birlikte mi olacaktır, bu dunya ile ahiret hayatının farklılıgı nelerdir gibi onemli sorular eser boyunca cevaplandırılmaya calısılmıstır.
Tarihi mirasımız eger hayata anlam vermemize ve gelecegimizi kurmamıza yarayan buyuk bir hazine olarak kabul edilirse bize ait degerlerimizi yeniden gunyuzune cıkarmak ve gundeme getirmek konuya ilgi duyan her ehil kisinin vazifesi olsa gerektir.

Yayın Tarihi 2015-04-20
ISBN 6055996161
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.