Ahi Evren – Mevlana Mucadelesi / Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla

Yazar: Prof. Dr. Mikail Bayram

NUVE KULTUR MERKEZI

Bu calısmada Ahi Teskilatı’nın bas mimarı olan buyuk halk filozofu ve fikir adamı Ahi Evren diye bilinen Hace Nasiru’d-din Mahmud hakkında yeni bulgu ve bilgiler sunulduktan sonra, bu yeni bulgu ve bilgiler ısıgında latifeleriyle tanınan Nasreddin Hoca ile lakabı Nasiru’d-din olan Ahi Evren’in aynı kisi oldukları gosterilmektedir. Boylece Anadolu Selcukluları devrinin bir unlu, fikir ve aksiyon adamının gercek kisiligi su yuzune cıkarılmıs ve etrafındaki esrar perdesi aralanmıs bulunuyor.
Bu calısmadan sonra bu alanda yurutulecek olan arastırmalar ve calısmalar ile Filozof Nasreddin Hoca gercek yonu ve fikirleri ile yeniden gundeme gelecektir. Ahi Evren Seyh Nasiru’d-din Mahmud’un “Letaif-i Hikmet” ve “Letaif-i Gıyasiyye” adlı eserlerindeki birtakım latife ve hikayelerin halk arasında Nasreddin Hoca Latifeleri olarak yer aldıgı ve bazı Nasreddin Hoca Latifeleri’nin de Ahi Evren Nasiru’d-din Mahmud’un eserlerindeki anlatımlardan ve yorumlardan alındıgı veya hayatından izler ihtiva ettigi gosterilmektedir.
Tabii 700 senelik zaman sureci icinde halk muhayyilesinin ortaya koydugu pek cok hikaye ve anekdotların Nasreddin Hoca’ya nisbet edildigi de gozlenmektedir.
Nasreddin Hoca’nın Ahi Evren Hace Nasiru’d-din Mahmud oldugu ve onun da eserlerinin ortaya cıkması ve bu eserlerin sahibi olarak hayat hikayesinin de aydınlatılması ve gercek sahsiyetinin tanınması ile Nasreddin Hoca’ya nisbet edilen seyleri tanıma ve belirleme imkanı dogmaktadır. Nasreddin Hoca’nın latifelerinin aslında mesayıh menakıb-nameleri turunde bir eser oldugu ve bu latifelerin Ahi Hace Nasiru’d-din’in hayat hikayesi ile ilgili izler tasıdıgı ve onun hayat hikayesini detaylandırdıgı gorulmektedir. Boylece latifelerin Turkiye Selcukluları devrinin sosyal ve kulturel olaylarına ne sekilde acıklık getirdigi belirtilmektedir.
Bu eserde tarihin karanlıklarına terkedilmis bir bilge kisi olan Ahi Evren Hace Nasiru’d-din Mahmud’un cagdası olan Mevlana Celalu’d-din-i Rumi, etrafındakiler ve devlet adamları ile iliskileri acıklanmaktadır.

Yayın Tarihi 2012-03-16
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 320
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.