Afganistan’ın Yapılanmasında Siyasi ve Ekonomik Stratejiler

Yazar: Mehmet Akkurt

IQ KULTUR SANAT YAYINCILIK

"… ABD Baskanı George Walker Bush, saldırıların ardından terorizme karsı "Haclı Seferi" baslattıgını, bunun on yıl surecek askeri, ekonomik diplomatik ve istihbarat savası olacagını, sınırlarının ve olcusunun olmayacagını ilan etmistir.

ABD, Afganistan’a yapmıs oldugu "terorle mucadele" olarak nitelendirdigi bu mudahale ile, yatırımlarını arttırdıgı Kazakistan ve Ozbekistan’da uzun vadede istikrar saglamayı ve cıkarlarını teminat altına almayı amaclamıstır. Rusya’dan izinsiz bu ulkelerdeki varlıgını pekistirmis, Tacikistan ve Ozbekistan’da askeri uslere yerlesmistir. Taliban’a karsı Rusya guney sınırlarını saglama almaya calısırken bu defa mevzilerini ABD’ye kaptırmakla karsı karsıya kalmıstır. Taliban tehlikesinin yerini, ABD’nin istenmeyen varlıgı almıstır. ABD, Afganistan operasyonuyla Rusya’ya karsı bolgede artan nufuz ve egemenlik alanını guvence altına almıstır.

Afganistan’ın son yuzyıllık tarihini incelersek karsımıza savas tablosu cıkacaktır. Afganlılar once Ingilizler’i, ardından Hintliler’i daha sonra kendi icinde ki Kral ve Sahlar’ı, son olarak da Ruslar’ı ulke topraklarından kovmustur. Simdi ise ABD, Afganistan’a hakim olmak istemektedir. Afganistan’dan ziyade bolgede hakimiyet kurmak istemektedir. Icinde bulundugumuz yuzyıl ozellikle Orta Asya’da buyuk devletlerin oyununa gebe gozukmektedir…"

Yayın Tarihi 2005-02-01
ISBN 9752550134
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 432
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.