Acil Durum Padisahı II. Abdulhamid

Yazar: Behice Tezcakar

TIMAS YAYINLARI

Kim II. Abdulhamid’in yerinde olmayı istemez kiı Muhtesem manzaralı Yıldız Sarayı’nda yasamak, harika bir bahceye sahip olmak, altın yaldızlı tahtlarda oturmak, ihtisamlı giysiler giymek… Adeta yedigin onunde yemedigin arkanda bir yasam surmek. Kocaman bir devletin basındaki kisi olup her seyi yonetmek emrindeki hizmetkarlar, ordular da cabası… Tum bunlar harika olsa gerek!

Oyle degil iste!
Mesrutiyet,
93 Harbi, Ayatefanos Antlasması,
Devleti “Hasta Adam” olarak goren yabancı devletler ve onların sinsi planları,
Ic huzursuzluklar,
Dıs borclar,
Milliyetcilik akımı ile hareketlenen halk,

Ve daha pek cok sorun karsısında tum sorumlulugun sende olması… Ustelik yaptıklarınla kimseye yaranamamak. Offf, cok feci bir durum olmalı. Bir de senden onceki padisahın hayatı garip bir sekilde sona ermisse eger kime guvenecegini sasırmak… Jurnaller, sansurler, denge politikası…

Zor yılların padisahı Abdulhamid… Kimileri onu seviyor kimileri sevmiyor. Bazıları ona Kızıl Sultan diyor bazıları da Ulu Hakan… Herkesce kabul edilen bir gercek var ki o da tahta cıktıgı andan itibaren padisahın bunalımlı bir devletle ve onun sorunlarıyla mucadele etmek zorunda oldugu. Bu nedenle yuzyılın son siyasi kisiligi olarak degerlendirilir. Almanya’nın kurucusu Bismark “Dunya’da diplomasinin %95’i Abdulhamid’in, %5’i de benimdir.” demistir.

“Acil Durum Padisahı” II. Abdulhamid’in dogumundan, tahta cıkısına, yonetim tarzına, siyasal ve sosyal olaylarına yani kısaca bu buhranlı donemin tamamına objektif bir bakıs acısıyla yaklasıyor. Bu farklı yaklasım onu sadece genclerin elinden dusurmedikleri bir kitap olmaktan cıkarıp yetiskinlerin de ilgisini ceken bir eser, bir kaynak haline getiriyor. Eglenceli Tarih, tarihi yine sıkıcılıktan kurtarıyor, 7’den 70’e herkese meraklı bir ugras kazandırıyor.

Boylesine zorlu bir donem daha eglenceli anlatılamazdı.
Kimine gore Kızıl Sultan,
Kimine gore Ulu Hakan,

Bize gore ACIL DURUM PADISAHI…

Kapak: Ravza Kızıltug
Yayın Tarihi 2014-03-31
ISBN 9752638907
Baskı Sayısı 7. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 160
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.