Acık ve Gizli Oturumlarda Lozan Tartısmaları

Yazar: Sefa Kaplan

DOGAN KITAP

Elinizdeki kitap, Kasım 1922’den Agustos 1923’e kadar Lozan muzakereleri ve antlasması uzerine TBMM’de yapılan acık ve gizli gorusmelerin, yapılan oylamaların ve cıkarılan kanunların tam metnini iceriyor.

TBMM’nin ozellikle gizli oturumlarında muhalefetin Lozan’a yonelttigi elestirileri, Ismet Pasa’nın, Bakanlar Kurulu Baskanı Rauf Bey’in ve Meclis Baskanı Mustafa Kemal Pasa’nın cevaplarını, yapılan oylamaları, kabul ve red oyu verenlerin listesini bu kitapta okuyacaksınız.

Tutanaklarda gorulecektir ki, sadece Misak-ı Milli sınırları ve kapitulasyonlar degil, Musul ve Kurt meseleleri ile laiklik konusu da Lozan surecinde Meclis’te cok tartısılmıstır.

Taha Akyol, kitaba yazdıgı onsozde “Zafer mi hezimet miı” tartısmalarını ele aldı, ulus-devlet ve laiklik kavramlarıyla Lozan’ın iliskisini analiz etti. Sefa Kaplan tutanakların dilini sadelestirerek yayına hazırladı.

Lozan Antlasması’nın 90. yıldonumunde, Meclis tutanaklarını okumak bugunku bircok siyasi tartısmayı anlamlandırmak acısından da okurlara degerli bir kaynak teskil edecektir.

Yayın Tarihi 2013-10-09
ISBN 6050917253
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 856
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.