47 Gun & Sultan Abdulaziz’in Avrupa Gunlugu

Yazar: Cemal Kutay

ABM YAYINEVI

Saat dortte top sesleri duyuldu. Bunlar hukumdarın Saltanat kayıgı ile Dolmabahce Sarayı’ndan ayrıldıgının isaretiydi. Bu atısları Bogaz’ın iki yakasındaki gemiler ve istihkamlardan atılan top atısları takip etti. Dolmabahce Sarayı onlerinde demirlemis ve devrin en kıymetli harp gemileri olan firkateynlerden verilen ahenkli salvo cevapları ile sehir adeta yerinden oynuyordu. Bu sesler Al i Osman padisahının payitahtından ayrılmak uzere oldugunu bildiriyordu.

Adalar’a kadar koskoca deniz sahası vapur mavna cektiri kayık sandallarla dolmustu. Yabancı sefaret mensupları sıra sıra dizilmisler Osmanlı sancaklarıyla donanmıslar gunduz olmasına ragmen havai fiseklerle padisahı ugurlu yorlardı. Aziziye uskurlu firkateyni ile birlikte Al i Osman Padisahına eslik edecek Orhaniye adlı zırhlı firkateynin benzeri Rus donanmasında dahi bulunmuyordu.
Altı yuz yılı gecen Osmanlı Imparatorlugu’nun 36 Padisahı icinde Avrupa merkezlerine ilk ve son olarak giden tacidarın 47 gunluk yolculugunun anıları olayları dudaklarınızda tebessumler yaptıracak.
Gezide Osmanlı Sultanı Abdulaziz’in yanından ayrılmayan ve Avrupa’ya giden ekibin en yaslısı olan Istanbul Sehremini Omer Faiz Efendi tuttugu gunluklerde padisahının sosyal anatomisini verirken Yeni Osmanlılar hareketini baslatan Namık Kemal Ziya Pasa Ali Suavi Mustafa Fazıl Pasa’nın Sultan’la iliskilerinin bilinmeyen yonlerini anlatıyor. Bilimde teknolojide sanatta ticarette hızla yol alan Avrupa devletlerinin Osmanlı padisahına goz kamastıran ve butun dunyada cok genis yankılar uyandıran bir ilgi gosterdikleri goruluyor. Butun Avrupa’nın gundemini olusturan bu gezi Paris’te baslayarak Almanya Belcika Avusturya ve Ingiltere’ye kadar devam etti.

Yayın Tarihi 2012-07-13
ISBN 6058735941
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 256
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.