1968 Dunyayı Sarsan Yıl

Yazar: Mark Kurlansky

EVEREST YAYINLARI

"1968 gibi bir yıl hic gelmedi ve muhtemeldir ki bir daha hic gelmeyecek. Ulusların ve kulturlerin hala ayrı ve birbirlerinden cok farklı oldugu bir donemde dunyanın dort bir yanından asi ruhlar bir anda alevlendi.

Baska devrim yılları da olmustu. 1848 boyle yıllardandı, ama 1968’le kıyaslandıgında 1848’de meydana gelen olaylar Avrupa’yla, ayaklanmaları da benzer meselelerle sınırlıydı. Kuresel imparatorluk kurma cabalarının sonucu olan baska kuresel olaylar da olmustu. Ve bir de o muazzam, trajik kuresel olay; yani II. Dunya Savası vardı. 1968’i kendine ozgu kılan taraf, insanların birbirinden cok ayrı meseleler icin ayaklanması ve ortak bir baskaldırı arzuları, bunu nasıl yapacaklarına dair fikirleri olması, kurulu duzene yabancılasmaları ve her turlu otoritercilige karsı derin bir nefret duymalarıydı. Nerede komunizm varsa komunizme; nerede kapitalizm varsa kapitalizme baskaldırıyorlardı. Isyancılar cogu kurumu, siyasi lider ve partiyi reddediyordu.

Bu kitap uzerinde calısmak, bana insanların dusuncelerini acıkca dile getirdigi ve birilerini kızdırmaktan korkmadıgı bir donem oldugunu -ve o zamandan bu yana da pek cok gercegin karanlıga gomuldugunu- hatırlattı."
Mark Kurlansky

Cevirmen: Zehra Savan
Kapak: Utku Lomlu
Yayın Tarihi 2013-06-14
ISBN 9752894891
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 605
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.