1453 Konstantinopolistanbul

Yazar: Ali Erkmen

ISTANBUL BUYUKSEHIR BELEDIYESI (KULTUR A.S.) YAYINLARI

“Konstantinopolis’in alınısı, Osmanlılar icin zaferle biten bir savasın olagan bir sonucu olarak kabul edildi. Nasıl alındıgını anlatamadı veya gerek gormedi ve bazı gercekler dogal olarak karanlıkta kaldı.

Sehir alındı. Sultan II. Mehmed sur kapılarından birinden sehre girdi. Latinlerin Bizanslılara, Bizanslıların Latinlere yaptıgını yapmadı. Konstantinopolis Osmanlı Devleti’nin yeni baskenti oldu.

Bizans Imparatoru Constantine XI. Palaelogus, sehrin ileri gelenlerinin butun baskılarına ragmen sehrini asla terk etmedi. Cesaretini ve inancını hic kaybetmedi. Savastı ve sehrini savunurken kahramanca oldu.

Sehirden kacanlar fethin tarihini yazdılar.En onemli bilgiler, bizzat savası yasayıp kacanlar tarafından verildi. Kendi anlatımlarıyla, gerceklere seslerini cıkarmadan. Birer anı olarak. Nasıl anlatmak istedilerse oyle. Yazmak isteyenler de bu bilgileri kullanarak fethi, kendilerine gore yorumladılar. Konstantinopolis’in bugunku halini bile gormeden karsılastırmalar yaptılar.Mantıgı unuttular.En onemlisi kusatmanın gerceklestigi Ortacag’ı goz ardı ettiler.

Bu kitap bilimsel bir kitap degildir. Bir arastırmadır. Yazarların yorumlarına yer verilmemis Ortacag’ın sartları goz onune alınarak olayların akısı saglanmıstır.”

Ali Erkmen

Yayın Tarihi 2010-01-01
ISBN 6055592325
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 302
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.