12 Mart Cezaevinden Mektuplar

Yazar: Talat Turhan

ILERI YAYINLARI

Akıl almaz yontemlerin uygulandıgı bir kurumda direnmenin soylu bir davranıs bicimi oldugunu kesinlikle soyleyebilirim.

Aslında direnme toplumlar icinde kutsal bir haktır. Nitekim bazı uygar ulkelerin Anayasa’larında "Direnme Hakkı"ndan soz edilmektedir. Bizim 1961 Anayasası’nın Baslangıc bolumunde de bu hakka yer verilmisti.

Kitapta yer verdigim "kirli camasır cizelgesi"ni Cezaevinde benim kadar duzenli yapan kimse yoktu. Oysa ben bu yontemle de yıkılmadıgımı kanıtlamaya calısıyor ve direncimi gostermeye calısıyordum.

"Hapishane mektupları"nı bir anlamda "Direnme Belgesi" olarak kabul edebilirsiniz. Ancak Ileri Yayınları Savunma’mın bugune kadar yayınlanmamıs 7’inci Klasor’deki "Dilekcelerin Elestirisi"ni "12 Mart Fasizmine Karsı Direnme Belgeleri" adı altında yayınlamaya karar aldı. 84 yasına gelmis bir kisinin artık mutevazi olmasına gerek yok… 12 Mart fasizminin muhatabı olmus binlerce aydın, yazar, gencler toplu savunmalar dısında tarihe yeterince belge bırakamadılar.

Eger 12 Mart 1971 fasizmine karsı yeterince direnebilseydik 12 Eylul 1980 fasizmini yasamayacak, ulkemizi satmayı misyon edilen kisiler iktidara gelemezdi.

Bu durumun bas sorumlusu basarısız devrimciler olarak bizleriz diye dusunuyorum.

Yayın Tarihi 2008-11-28
ISBN 9944109499
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.