1 Mayıs 1977 & Isci Bayramı Neden ve Nasıl Kana Bulandıı

Yazar: Korhan Atay

METIS YAYINLARI

1 Mayıs 1977’de, Taksim’de DISK’in duzenledigi isci bayramı kutlamaları saldırıya ugradı. Kalabalıgın uzerine ates acıldı, kursunlar yagdı, panzerler yurudu, 34 kisi oldu, yuzlerce kisi yaralandı… Hukumet, polis, medya sozbirligi etmiscesine yasananlardan solcuları sorumlu tutarken; sendikalar, DISK ve sol orgutlerin cogunda giderek olayın sogukkanlı bir provokasyon oldugu gorusu hakimiyet kazandı. Bu kanlı olay sol hareket uzerinde derin bir iz bıraktı; sol ici kimi bolunmelerin derinlesmesine yol actı. Aradan gecen yıllara ragmen alanda tam olarak ne oldugu buyuk olcude karanlıkta kaldı, gercek failler hicbir zaman hesap vermedi.

O gun Taksim’de olan bitene ısık tutmaya calısan, ayrıca oncesi ve sonrasında Turkiye’de yasananlara deginen belgesel niteligindeki kitap soylesilerden olusuyor. Korhan Atay, olayların bizzat tanıgı, farklı siyasetlerden on uc kisiyle gorustu: Ahmet Sami Belek, Bingol Erdumlu, Dincer Dogu, Dogan Ulgen, Feyyaz Kursuncu, Gun Zileli, Kamil Arslanturk, Leman Fırtına, Mahir Sayın, Mehmet Karaca, Murat Belge, Murat Tokmak ve Osman Cavit Iyigun. Buyuk cogunlugu o sırada icinde yer aldıkları sendika, grup ve siyasi hareketlerin etkili isimleriydi.

1 Mayıs 1977’nin ilk defa farklı perspektiflere soz hakkı tanıyarak cizilmis cok boyutlu tablosuyla yuz yuze geleceksiniz bu kitapta. Yalanlarla yazılmıs bir yakın tarihi duzeltme cabasına katkıda bulunması icin…

Yayın Tarihi 2013-04-05
ISBN 9753429078
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 216
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.