W. A. Mozart Olusumunun Romanı

Yazar: Felix Huch

SEVDA CENAP AND MUZIK VAKFI YAYINLARI

Wolfgang Amadeus Mozart (Salzburg, 1756 – Viyana, 1791),

Salzburg’da dogmus ve bu kent onun hep kaderi olmus. Ne kadar uzak kalsa da bir gun geri donmus. Bir dahi olarak huzur icinde uretecegi, kendini ozgurce ifade edecegi, rahat bir yasam surecegi yeri ve kosulları aramıs. Adeta ilahi bir gucle onun dimagına suzulup eliyle kagıda dokulen notalar, cok alkıslanmıs, cok da kıskanılmıs.

Sanatcının kabına sıgmayan ve sansızlıklarının surukleyici bir roman tadında anlatıldıgı Mozart kitaplarını okurken, muzik eserlerini hayranlıkla dinledigimiz bu muzik dehasının yasamını surdurmek icin cektigi sancılara tanık olacaksınız.

Bu kitap hakkında

W. Shakespeare

Yazar: Gokce Demir

KASTAS YAYINLARI

Dunyanın gelmis gecmis en buyuk oyun yazarı olan William Shakespeare siir ve tiyatroda cag acan eserler vermistir. Tiyatronun amacını Hamlet’in sozleri ile "dogaya ayna tutmak olarak gomus, bunun en onemli bir parcası olan insan dogası da cok carpıcı bir sekilde onun eserlerinde yer almıstır. Dunyada eserleri en cok oynanan ve filme cekilen yazardır.:hakespeare’in efsane karekterleri olan Macbeth, Hamlet, Othello, Romeo ve Juliet, Kral Lear tiplemeleri ile Julius Ceasar, Antonius ve Kleopatra, Yanlıslıklar Komedyası, Hırcın Kız, Bir Yaz Gecesi Ruyası, Kral 3. Richard gibi eserlerindeki tiplemeler insan tabiatını acıklayan birer simge haline gelmistir. Kısacası William Shakespeare hayatımızı zenginlestiren dev isimlerden birisidir.

Bu kitap hakkında

Wahrnehmungs Management

Yazar: Ali Saydam

REMZI KITABEVI

Iletisimin Akıl ve Gonul Penceresi

Ali Saydam’ın daha once altı kez basılan Algılama Yonetimi adlı onemli kitabı simdi Almanca olarak raflarda. Ulkemizde halkla iliskiler konusunda onde gelen dusunurlerden biri olan Ali Saydam’ın bu calısması bilim adamlarına, ogrencilere, halkla iliskiler konusunu hem genel hem de ozellikle Turkiye’deki uygulanısıyla ogrenmek isteyen tum yoneticilere basucu kitabı olarak onerilmektedir.
Halkla iliskiler konusunda ufuk acıcı bir kitap!

Bu kitap hakkında

Walter Benjamin’in Mezarı

Yazar: Michael Taussig

YAPI KREDI YAYINLARI

Walter Benjamin’in mezarını aramaya gelen Hannah Arendt hicbir sey bulamamıstı. Hicbir sey; gorup gordugu en guzel yerlerden biri haric. “Yoktu” diye yazmıstı Gershom Scholem’e bir sure sonra, “adı hicbir yerde yazmıyordu.” Oysa belediye dairesince saglanan kayıtlara gore, Benjamin’in seyahat arkadaslarından biri olan Frau Gurland, bes yıllıgına bir “nis” kiralamak icin yetmis bes peseta odemisti 28 Eylul 1940’da; Benjamin’in, (…) genel itibarıyla asırı dozda morfin sonucu intihar olarak bilinen olumunden iki gun sonra. “Yanında canını defalarca alabilecek kadar morfin tasıyordu” diye yazıyor onu daglardan gecirip Ispanya’ya getiren Lisa Fittko.

(…) Benjamin, olumde bile bir kaybedendi, mezarı bahsis pesinde kosan adamların elinde oyuncak olmustu.
Elestirel Kuram ve Yapısalcılık Sonrası dusuncesinden etkilenen Taussig’in ele aldıgı konular, Port Bou’da Walter Benjamin’in gomulu oldugu mezarlıktan, Kolombiya’daki koy siiri tartısmalarına, seytan akdine, saman bedeninin acayipliklerine, ihlale, New York Sehri polisine ve ciceklerle siddet arasındaki iliskiye kadar uzanan genis bir yelpazeye yayılıyor ve yazarın bizzat yuruttugu saha arastırmalarından besleniyor.

Bu kitap hakkında

Wang Hatunun Olumu

Yazar: Jonathan D. Spence

METIS YAYINLARI

Jonathan D. Spence, Cin tarihi uzerine uzmanlıgıyla haklı bir une sahiptir. 17. yuzyılda Cin’in en yoksul bolgelerinden biri olan Santung eyaletinin Tan-ceng bolgesine gidiyoruz bu kitapta. Ama bir modernlesme tartısması icin degil… Cin tarihinde bile hicbir iz bırakmamıs bu bolgeye, resmi tarih anlatılarına giremeyen unutulmusları, yok sayılmısları bulup cıkarmak icin gidiyoruz.
Paylarına hep kurban rolu oynamak dusmus yoksul ve caresiz insanlar onlar: Kimi zaman dogal afetlerin kimi zaman eskıyaların, askerlerin, vergi tahsildarlarının ve kendi devletlerinin kurbanı olmuslar. Yerel kayıtlardan ve o donemde Tan-ceng’de yasamıs Cinli yazar Pu Sing-Ling’in nefis oykulerinden yararlanarak, yonetiminden ekonomisine, gundelik hayatından dini rituellerine bolgenin eksiksiz bir portresini cizen Wang Hatunun Olumu, boyle bir dunyanın dibindeki, en diptekilerin, kadınların trajedisini anlatıyor.
Zekalarını ve guzelliklerini kosulsuz bir sadakatle evliliklerine adamaları beklenen kadınların, eslerinin olumunden sonra evlatlarını yetistirebilmek icin ailenin diger erkekleriyle mucadele etmek zorunda kalan kadınların, zengin bir es icin kendisinden vazgecen sevgiliden bekledigi bebegini ve hayatını babasının eline bırakan kadınların hikayelerini okuyacaksınız. Tan-ceng’den Batman’a nasıl uzun, ince bir yol uzandıgını goreceksiniz.
Spence’in tarihciligi dikkatli okurlarımıza Carlo Ginzburg’un Peynir ve Kurtlar’ını hatırlatacak bir tadda…

Bu kitap hakkında

Warhol Headlines

Yazar: Molly Donovan

GARAJ KITAP

Andy Warhol made headlines in every sense, creating numerous series of art pieces that used or referenced tabloids throughout his career; they are explored together in this vividly illustrated book as a coherent body of work and a major theme of his oeuvre, expressing Warhol’s obsession with commercial, popular, and disposable culture. His headline pieces were realized in a range of formats, from two-dimensional prints to media like film, video, and television, and they follow the changes in the technological means employed to deliver the news, from the 1950s until the artist’s death in 1987, itself a headline. The catalogue reproduces more than 80 works, from Warhol’s earliest drawings and paintings of newspaper headlines to his screen-printed canvases, photographs, and electronic media, concluding with collaborative works he produced with Keith Haring and Jean-Michel Basquiat.

Bu kitap hakkında

Waro Kishi & Works and Projects

Yazar: Masao Furuyama

GARAJ KITAP

Born in 1950 and currently based in Kyoto, Waro Kishi belongs to the generation of Japanese architects that emerged after Tadao Ando (an influence that Kishi readily acknowledges), though he remains a self-described contrarian, preferring the works of Marcel Breuer and Richard Neutra when others were embracing Post-Modernism. And yet, Kishi has a sensibility all his own, using primarily glass and steel rather than the massive expanses of concrete in Ando’s work, resulting in more delicate and subtle designs. This heavily illustrated overview surveys Kishi’s substantial oeuvre of detached houses as well as landed public buildings and urban designs for constricted spaces.

‘’Waro Kishi: Calısmalar ve Projeler’’
Bu kitaptacam ve celigi oldukca yogun kullanmayı tercih eden japon mimar Waro Kishi’nin calısmalarını inceleme fırsatı bulacaksınız.

Bu kitap hakkında

Was Ich Schon Immer Uber Allah Wissen Wolte

Yazar: Ozkan Oze

UGURBOCEGI YAYINLARI

In der Turkei haben zehntausende junge Lesser ihre Fragen zu Allah durch dieses Buch beantwortet bekommen!

Merak Ediyorum Dizisiınin ilk kitabı, Allahıı Merak Ediyorum, Turkiyede buyuk bir ilgi gorunce, bu kitabın Almanyaıda yasayan Turkiyeli genc okurlarımız icin Almancaıya tercume ettirdik.

Bu kitap hakkında