Hababam Sınıfı

Yazar: Rıfat Ilgaz

TURKIYE IS BANKASI YAYINLARI

7 Mayıs 1911, Rıfat Ilgaz’ın dogum gunu. 7 Mayıs 2011’de tam
100 yasında olacak babam. Okurları ona "Koca Cınar" diyor. Kolay degil tam 100 yıldır yasıyor olmak…
Rıfat Ilgaz, egitimsiz bir toplumda yasayan bireylerin siddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kulture ve egitime onem veren toplumların cagdas olabilecegine inanırdı. Sanatcı onun icin toplumun yol gostericisiydi. Bu yuzden, kendi deyimiyle, "gozu toplumda, kulagı halkta"ydı.
O, benim icin bir baba olmaktan ote, bilge bir kisiydi. Bugun bile bu yonunun az bilindigi dusuncesindeyim.
Edebiyatın her turunde urun vermis olan Rıfat Ilgaz’ın, 70’e yakın yapıtı var. Siir, roman, oyku, tiyatro oyunu, cocuk kitapları, anı, makale… Yazarlıgının yanı sıra dergici, basın seref kartı sahibi
bir gazeteci ve dizgiciydi de…
Bugune kadar milyonlarca kitabını okurlara ulastırdıgımız Rıfat Ilgaz’ın 100. dogum yılında, onun tum yapıtlarını yeniden ele almak ve daha genis kitlelere ulastırmak icin Turkiye Is Bankası Kultur Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklıgını sizlere birlikte tasıyacak ve son sozunu yerine getirmeye devam edecegiz…
Aydın Ilgaz

Bu kitap hakkında

Hababam Sınıfı Uyanıyor

Yazar: Rıfat Ilgaz

TURKIYE IS BANKASI YAYINLARI

Tulum Hayri, Guduk Necmi, Kalem Sakir, Inek Saban, Domdom Ali, Colak Hamdi, Kel Mahmut, Badi Ekrem, Hafize Ana ve digerleri… Iste Hababam Sınıfı’nın unutulmaz kadrosu. Kendisi de uzun yıllar yatılı okullarda okumus ve ogretmenlik yapmıs olan Rıfat Ilgaz’ın anılarından yola cıkarak yazdıgı Hababam Sınıfı ve bu sınıfın unutulmaz karakterleri, yıllardır yediden yetmise herkesi kah guldurdu kah aglattı. Yazar, egitim sistemindeki bozuklugu, yoneticilerin ve egitmenlerin halini, ogrencilerin bakıs acısıyla anlattı bizlere. Ogretmenleri tarafından tembel, yaramaz, kopyacı diye suclanan bu sınıfın parasız yatılı ogrencileri, aslında boylesi bir otoriter egitim sistemine uyum saglayamayıp kendilerini farklı yollarla ifade ettiler. Onların istedikleri, sevgi ve anlayıstan baska bir sey degildi. Bir turlu degismek bilmeyen bu sistemle daha iyiye dogru mucadelenin sembolu olan Hababam Sınıfı’nda hepimizin ortak anıları var. Bu sınıf, hepimizin sınıfı…
Hababam Sınıfı Uyanıyor’da, edebiyat ogretmenleri Piyale Ihsan’la basları dertte olan sınıf, bu sıkıntıdan kurtulabilmenin yollarını arıyor. Piyale Ihsan ogrencilere ezberlemeleri icin cok uzun ve zor bir siir veriyor. Ayrıca, sınıfın bunu basaramayacagına ve kopyaya basvuracaklarına inanıyor. Ama bu Hababam Sınıfı… Her zamanki gibi el ele verip cok masum bir oyunla bunun da ustesinden geliyorlar.
Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarladıgı Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Baskında ve Hababam Sınıfı Uyanıyor adlı tiyatro oyunlarını okurken, kendinizi hic yabancısı olmadıgınız sınıfın senlikli ortamında bulacaksınız…

Bu kitap hakkında

Haber Hakikat ve Iktidar Iliskisi

Yazar: ELIPS KITAP

Haber, insanı gerceklige (reality) ve hakikate (truth) yaklastırır mı uzaklastırır mıı
Bize haberler aracılıgıyla sunulan ve gosterilen "dunya" nasıl bir dunyadırı
Ideolojik olan haberler midir yoksa insanoglu icinde yasadıgı dunyayı zaten ve ancak ideoloji aracılıgıyla mı deneyimlemektedirı
Haber, toplumun kendisine yonelik bakısının ve bakma tarzının bir sonucu mudurı
Guc iliskileri haberler boyunca nasıl yeniden uretilmektedirı
Belirleyen ve belirlenen arasındaki gerilim, haberde nasıl cozumlen(eme)mektedirı
Haber, "zamana" iliskin insan algısını ne yonde bicimlendirmektedirı

Bu kitap hakkında

Haber Kılavuzu & Gazetecinin El Kitabı

Yazar: Ekrem Dumanlı

ZAMAN KITAP

Her gazeteyi iki onemli unsur ayakta tutar; haber ve yorum. Haber de, yorum da yerinde agırdır. Birinin yerine digeri insa edilemez.

Turkiye’de gazetecilik standartları bir hayli hırpalandı; ustelik gazeteciler tarafından. "Cin olmadan adam carpma" diye tabir edilen davranıs biciminin dik alası yasandı. Hem gazete olmanın temel disiplinleri yerine getirilemedi hemde cok iyi gazetecilik yapılıyormus gibi davranıldı.

Kim yaparsa yapsın ve hangi amaca yonelik icra edilirse edilsin, standartları alasagı eden gazetecilik, tedrici intihar gibidir. Bu kitap, gazeteciligin temel kurallarına cagrı yapıyor yeniden. Haber kılavuzu, daha iyi gazetecilik yapma arzusu tasıyan; ya da gazetecililigin daha iyi standarda kavusmasını arzu eden herkese bir fikir vermeyi hedefleyen mutevazi bir kitapcık.

Bu kitap hakkında

Haber Nasıl Okunurı Haberde Ideoloji, Soylem

Yazar: Kemal Aslan

ANAHTAR KITAPLAR YAYINEVI

Gostergeler dunyasında dolasan metinleri okumak hem o metinlere hem de metinleri ureten araca bir okur yazarlıgı gerektirir. Cunku her metin,uretildigi aracın icinde sekillenen bir soylemi vardır.

Haber de boylesi bir metindir. Hayatın gorunumlerini gerceklige en yakın bicimleriyle anlatsa da uretim sureci geregi ideolojiktir. Bu anlamda haber metni de bilicli bir okuma gerektirir.

Bu kitap hakkında

Haber Yazmak

Yazar: Atilla Girgin

DER YAYINLARI

Atilla Girgin bu kitabında Haber nedir sorusundan yola cıkarak haberin tanımını yapmıs haber toplama ve habercilik nedir gibi konuları acıklamıstır. Bu kitabın bir bolumunde Akademik bilgiler bir bolumunde kuramlar bir bolumunde Turkce, bir bolumunde yazım kuralları, bir bolumunde ornekler, bir bolumunde ogutlere yer verilmistir.

Bu kitap hakkında

Haberci / Ejderha Mızragı Buzduvarı Uclemesi 1.Kitap

Yazar: Douglas Niles

ANKIRA YAYINCILIK

Yeni bir uclemeye, Buzduvarı Uclemesi’ne baslıyoruz Nisan ayında. Turk fantastik okuyucusu
tarafından oldukca iyi tanınan Douglas Niles’ın bu uclemesi Ejderha Mızragı hayranlarına bu dunyanın bildik halinden cok farklı bir ortam sunacak ve okuyucuyu Ejderha Mızragı dunyasının
oldukca az tanınan ve son derece degisik atmosferine surukleyecek.

Soguk, urkutucu, uzak…

En uzak kıyıda soluk, beyaz bir bulut gibi duruyor.

Kerrick, Silvanesti’nin altın ormanlarından utanc icinde surgune gonderilmis bir elftir.

Aynı sırada, bir grup barbar koylusu, bu donmus araziyi bir kez daha ele gecirmek isteyen ogre imparatorlugundan kalanlarla yuzlesmek icin hazırlık yapmaktadırlar.

Douglas Niles, heyecan verici bu uclemenin ilk kitabında, bizleri Krynn’de cogu kisinin adını sadece efsanelerde duydugu "Buzduvarı Efsanesi" topraklara goturuyor.

Bu kitap hakkında

Haberci & 1983-1986 Dunya Dısı Bir Dost

Yazar: Engin Kelemence

BILGE KARINCA YAYINLARI

Evrende Yalnız Degiliz…

Evet evrende yalnız degiliz ve bunu butun dunya idarecileri biliyor fakat maalesef basta Nasa olmak uzere tun dunya devletlerinin yetkilileri bu onemli gercegi toplumdan yani kendi ulkelerinin insanlarından bilincli bir sekilde gizliyorlar!

Bir kısım arastırmacıların bu gercegi toplumdan gizleyen yoneticilere neden gizlediklerine dair sorular sorduklarında ilginc ve ilginc oldugu kadar da komik cevaplar alıyorlar.

Mesela, II. Dunya Savası sırasında, bir savas ucagının UFO oldugu dusunulen bir cisimle karsılasması olayının haberini, donemin Ingiltere Devleti Baskanı Wilson Churchill, bu olayın kamuoyundan gizlenmesini istiyor. Gerekce olarak da boyle bir olayın toplum uzerinde olumsuz etki yapabilecegini, dolayısıyla kilisenin de zarar gorecegini ileri suruyor.

Bu kitap hakkında